sobota, 6 kwietnia 2013

Język niemiecki - najważniejsze idiomy„Niemiecki najważniejsze idiomy” to tytuł skierowany do osób na średnim poziomie zaawansowania (B1-B2), który pozwoli nam na poznanie ponad 650 najczęściej używanych idiomów w języku niemieckim. Książka posiada 190 stron i jest skonstruowana w bardzo łatwy sposób, który sprawi, że szybko nauczymy się wyrażeń niezbędnych do swobodnej komunikacji.
Podręcznik został podzielony na 30 rozdziałów związanych z życiem codziennych, m. in. cechy charakteru, życie codzienne, czas, komunikacja, zdrowie, jedzenie, praca i pieniądze. Każdy z nich zawiera na początku od kilkunastu do dwudziestu-kilku idiomów podanych wraz z tłumaczeniem oraz użyciem w przykładowym zdaniu. Następnie przechodzimy do wykonywania ćwiczeń, mających za zadanie utrwalić naszą wiedzę. Są one bardzo zróżnicowane. W książce spotkamy się m. in. z łączeniem wyrazów w pary, przyporządkowywaniem do odpowiednich kategorii, tłumaczeniem brakujących fragmentów zdań, wykreślaniem błędnych wyrażeń czy choćby rozwiązywaniem krzyżówek. Oprócz tego na końcu książki znajdziemy tradycyjnie pełny klucz odpowiedzi do wszystkich zadań oraz indeks idiomów.
Korzystam z tej książki od kilku tygodni i moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Do tej pory nie znałem zbyt wielu idiomów w języku niemieckim, dlatego podręcznik okazał się bardzo przydatny i już teraz zauważam, że moje wypowiedzi są bogatsze. Zastanawiam się również nad zakupem analogicznej książki do języka angielskiego.
Podsumowując, myślę, że powyższa pozycja może się przydać wszystkim osobom, które chciałyby, aby ich język niemiecki był ładniejszy i bardziej elastyczny. Uważam również, że mogą po nią sięgnąć również ci znajdujący się na poziomie A2, bo idiomy to przecież wyrażenia, z którymi tak naprawdę powinniśmy zaznajamiać się zanim wejdziemy na poziom średnio zaawansowany we władaniu językiem :-). Jedyne, co może sprawić niektórym trudność to przykładowe zdania użyte w książce, które często są rozbudowane i użyto w nich poważniejszych konstrukcji gramatycznych.


2 komentarze:

  1. Ooo, ja pomyśle o takiej do angielskiego! :-D

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna sprawa, ale niemieckiemu powiem zdecydowane hm...."Może kiedy indziej" ;)
    Pozdrawiam Paweł
    http://twojwybortwojaprzyszlosc.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń