piątek, 19 października 2012

Zaczynam naukę hiszpańskiego!

Nadszedł piątek, czyli długo oczekiwany koniec irytującego zgiełku i pośpiechu. Po przyjściu do domu miałem ochotę rzucić się na łóżko i jak najszybciej zasnąć. Stwierdziłem jednak, że najbliższe godziny powinienem poświęcić na naukę języków. Usiadłem więc przy biurku, wyciągnąłem podręcznik do angielskiego i pomyślałem o rzeczy, która często przychodzi mi do głowy podczas takich chwil odpoczynku - że języki są tym, czym chcę się na poważnie zajmować w życiu i ochota na nie nigdy mi nie przejdzie. Tym bardziej, że dzisiaj rano w szkole czekała na mnie miła niespodzianka, która jeszcze bardziej mnie zmotywowała...
Ogłoszono wyniki konkursu kuratoryjnego z języka niemieckiego. Pełen stresu spojrzałem na listę i co ujrzałem na pierwszym miejscu? Moje imię i nazwisko, a obok liczbę 34 punktów na 40 możliwych. Miałem ochotę podskoczyć z wrażenia, tym bardziej, że osiągnąłem próg minimalny i wygląda na to, że za kilka tygodni wybieram się na etap rejonowy. Oznacza to, iż kolejny cel podany na blogu na początku roku szkolnego jest spełniony - zakwalifikowałem się do następnego etapu konkursu kuratoryjnego dla gimnazjum. Kiedy emocje ochłonęły, udałem się na olimpiadę z języka angielskiego. Wyniki powinny okazać się niebawem i mam nadzieję, że w tym przypadku pójdzie mi równie dobrze, a może i jeszcze lepiej...

Temat wpisu jest jednak zupełnie inny i nie ma nic wspólnego z niemieckim. O czym ja więc mówię? Przejdźmy do drugiej części dzisiejszego posta.Jakiś czas temu na blogu napisałem notkę, w której wspominałem o chęci nauczenia się szwedzkiego, hiszpańskiego lub włoskiego. Nie ukrywałem, że głównie zależy mi na tym drugim, jednak po długim czasie namysłu stwierdziłem, że... Mimo wszystko wybiorę hiszpański, bo to jednak na ten język od ponad dwóch lat mam niemałą ochotę. Razem z rozpoczęciem nauki wprowadziłem jednak jedną, małą zasadę - do końca listopada lub połowy grudnia będę się uczył hiszpańskiego tylko za pomocą darmowych materiałów z internetu. Dlaczego? Chcę mieć pewność, że po wgłębieniu się w specyfikę tego języka nie okaże się, że jest to tylko tymczasowa ochota. Postanowiłem, iż nie będę się z niczym spieszył i nauka będzie płynąć do przodu powoli, aby nie okazało się, że potem nie mam czasu na angielski, niemiecki lub inne przedmioty szkolne, z których niekoniecznie jestem aż tak dobry. Jak na razie do hiszpańskiego założyłem zeszyt, w którym zapisuję rzeczy, które nie znajdują się na kserówkach wydrukowanych z internetu. Jak pójdzie nauka? Tego jeszcze nie wiem, ale po tygodniu nauki myślę, że chęć na przyswajanie tego romańskiego języka mi nie minie. I choć do końca gimnazjum nie mam nawet zamiaru próbować dojść do jakiegoś wysokiego poziomu, to wiem, że język ten w przyszłości będzie dla mnie tak samo ważny, jak angielski czy niemiecki.


15 komentarzy:

 1. Fajnie sobie lekcje prowadzisz! :) Powodzenia w nauce i informuj o postępach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Postaram się oczywiście informować o postępach, choć sądzę, że przynajmniej na razie nie będzie ich zbyt wiele. Tym bardziej, że zaczynam się poważnie przygotowywać do następnego etapu konkursu z niemieckiego ;-)

   Usuń
 2. gratuluję! :)
  hiszpański jest piękny, nie pożałujesz wyboru.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, także uważam, że jest piękny i ma bardzo duży urok :)

   Usuń
 3. Gratuluję postępów! Na szczęście darmowych materiałów do hiszpańskiego jest całkiem sporo - choćby tu: http://www.mowpohiszpansku.pl/ Życzę Ci, żeby radość z jego przyswajania nigdy nie mijała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzymam kciuki :)
  Też mam w planach naukę hiszpańskiego. Na razie jednak nie mam czasu. Ale kiedyś na pewno nauczę się go :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życzę więc powodzenia i większej ilości czasu :-) Zawsze uważałem, że to bardzo przydatny język, więc według mnie naprawdę warto się go nauczyć.

   Usuń
 5. Moje gratulacje, piękny wynik!

  Co do hiszpańskiego - dobry pomysł, żeby najpierw sprawdzić jak z chęciami, czasem i motywacją. Unikniesz dzięki temu ewentualnych zbędnych wydatków, choć oczywiście sądzę, że i tak go nie porzucisz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, także cieszę się z osiągniętego wyniku :-)

   Właśnie dlatego wprowadziłem na początek pewnego rodzaju test, żeby potem nie mieć na półce zbędnych materiałów, zamiast których mógłbym kupić kolejny podręcznik do angielskiego, czy niemieckiego. Mam jednak nadzieję, że chęć nie minie i z miesiąca na miesiąc coraz bardziej będę się wgłębiał w hiszpański ;-)

   Usuń
 6. W sprawie niemieckiego - gratulacje!
  W sprawie angielskiego - trzymam kciuki.
  W sprawie hiszpańskiego - dobry początek. Myślę, że spodoba Ci się ten język ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkie dzięki. Hiszpański już mi się spodobał, mam tylko nadzieję, że sympatia nie minie ;-)

   Usuń
 7. Gratulacje! A w przypadku hiszpańskiego, powodzenia w nauce! Myślę, że warto się go uczyć.

  OdpowiedzUsuń
 8. Gratulacje.
  Z hiszpańskim dobry pomysł. Sama tak kiedyś zrobiłam;)

  OdpowiedzUsuń
 9. gratuluję, ja raz poszłam na olimpiadę z przysłów z niemieckiego i nauczyłam się tylko 1 strony z 7 a zajęłam 4 miejsce:) miałam dużo szczecia:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Trochę wam zazdroszczę, że w waszym wieku sam nie miałem tylu możliwości do samorozwoju. Gratuluję i trzymam kciuki.

  OdpowiedzUsuń